انبارسنگ
انبارسنگ
بهترین سنگ فرش باغ ویلا

آیا میدانید چه سنگی برای کف محوطه مناسب است ؟

آیا میدانید چه سنگی برای کف محوطه مناسب است ؟

برای اینکه بتوانیم به دید درستی در مورد سنگ کف محوطه برسیم سوالات مختلفی که ممکن است در ذهن شما در مورد انواع سنگ کف  وجود داشته باشد جواب می دهیم:

  • سنگ کف محوطه باید چه جنسی داشته داشته باشد؟

در میان انواع سنگ های ساختمانی ، سنگی برای کف محوطه مناسب است که ترجیحا از نوع مرمریت و مرمر و تراورتن نباشد. این سنگ ها مخصوصاً دور مورد اول مقاومت لازم در برابر عوامل محیطی و جوی را نداشته و به سرعت تخریب خواهند شد . اما انواع سنگ گرانیت ، سنداستون بازالت و به صورت کلی تمام سنگ های آذرین که مقاومت خوبی در برابر سرما و گرما و سایش دارند برای سنگ کف محوطه مناسب هستند.

  • ضخامت سنگ برای کف محوطه چقدر باید باشد؟

ضخامت سنگ کف محوطه بیشتر بستگی به میزان تردد و میزان انتظار شما از طول عمر سنگ دارد.

ولی عموما سنگ‌های ضخامت ۳ سانت برای کف پیاده رو ، حیاط و پارکینگ مناسب هستند . البته ما برخی مواقع به جهت کاهش هزینه‌ها برای مسیرهای پیاده رو سنگ ضخامت ۲ سانت را پیشنهاد می دهیم.

نکته ای که لازم است بدانید :

در صورتی که زیر سازی سنگ مشکل داشته باشد حتی اگر از سنگ ضخامت ۱۰ سانت هم استفاده شود این سنگ خواهد شکست . دلیل این است که سنگ هیچ مقاومتی در برابر خمش ندارد . ولی سنگ ها عموماً مقاومت فشاری بالایی دارند ، که در صورت زیر سازی خوب ، مشکلی ایجاد نخواهد شد.

  • فرآوری سطح انواع سنگ کف محوطه چگونه باید باشد؟

عموماً توصیه می‌نماییم برای سنگ کف محوطه از سنگ هایی استفاده شود که سطح آنها مضرس یا زبر باشد.

برای این منظور فرآوری های متفاوتی روی سنگ انجام می شود:

الف) بهترین به روز ترین نوع فرآوری برای زبر کردن سطح سنگ ، فلیم کردن یا سطح رستیک سنگ است. که البته روی برخی از سنگها و تقریباً اکثر گرانیت ها قابل انجام است.

در این روش سطح سنگ به وسیله شعله بسیار زیاد آتش تقریباً حالت سنگهای طبیعی زبری ملایمی پیدا می نماید.

ب) سطح تیشه‌ای:

در این روش به وسیله تیشه ای که سر آن تعدادی الماس به موازات هم نصب شده است روی سطح سنگ تیشه کاری می گردد.

ج) کلنگ زنی:

این کار توسط وسیله ای شبیه به کلنگ که یک ناخن یا الماس دارد کنده کاری های عمیقی روی سنگ انجام می‌شود و سطح روی سنگ  زبر می گردد.

این عملیات بیشتر روی سنگ هتن آباد و لاشتر اصفهان انجام می‌شود که بیشتر هم در معابر سنتی شهر اصفهان مصرف دارد.

 

د) سند بلاست:

در این روش به وسیله پاشش ماسه با فشار زیاد روی سطح سنگ زبر می شود .

ر)بوش همر:

در این روش به وسیله یک سری لقمه که روی دستگاه ساب نصب می شود سطح روی سنگ زبری پیدا می نماید. این مقدار زبری ، زبرتر از روش‌های سندبلاست و تیشه دستی است .

ز) چرمی :

در این روش به وسیله لقمه هایی شبیه به سیم بکسل که روی دستگاه ساب نصب می شود ، سطح روی سنگ چرمی می گردد.

س) هوند:

در این فراوری سنگ به وسیله دستگاه ساب سابید شده و در آخرین مراحل به جای براق کردن آن از لقمه هایی شبیه به موکت یا اسکاج استفاده شده که سطح روی سنگ را مات می نماید و زبری بسیار ملایمی روی سطح سنگ حاصل می شود.

این نوع فرآوری نیز برخی مواقع به عنوان فرآوری سنگ کف محوطه مورد استفاده قرار می گیرد.

  • انواع طرح سنگ کف محوطه و سبک اجرا و برش سنگ کف محوطه چگونه است ؟

الف) برخی سلیقه‌ها سبک مربع مربع سنگها را با ابعاد مثلاً 30در 30 یا ۴۰ در ۴۰ یا ۶۰ در ۶۰ و حتی در ابعاد بزرگتر پسند می‌نمایند .

ب) برخی سلیقه ها سبک فرنچ پترن یا پازل حصیری را دوست دارند. این سبک که ترکیبی از مربع مستطیل های کوچک و بزرگ است که در هم چفت و بست می‌شوند.این مربع مستطیل ها می‌توانند ، هم از الگوی خاصی پیروی کرده که الگوی تکرار شونده داشته باشند و هم اینکه رندوم سنگها را بدون نظم خاصی در هم چیدمان کرده و اجرا شوند.

ج) اجرای سنگ ها به صورت طولی: این سبک بیشتر شبیه به اجرای آجر نما سنگ ها کنار هم کار شده و همه در یک جهت به موازات هم اجرا می‌گردد که می‌توان عرضهای مساوی و هم عرضهای متفاوت داشته باشند و سبک جالبی نیز است.

اصولاً این سبک اجرا برای مسیرهایی که قرار است به جایی ختم می شود برای هدایت کردن مخاطب مورد استفاده قرار می‌گیرند مثلاً در خیابانها یا پیاده روها.

  • اصول مهم در زمان اجرای سنگ کف محوطه چیست ؟

علاوه بر مشخص کردن ابعاد و ضخامت مورد نیاز برای سنگ مورد نظر باید به زیر سازی سنگ دقت زیادی نمود . زیرسازی سنگ باید خوب و اصولی انجام شود در صورتی که زیر سازی در قسمتی از پروژه نشست نماید در همان قسمت قطعاً سنگ ها دچار شکستگی خواهند شد. تا حد امکان باید خاک بستر زیر سنگ بعد از رطوبت توسط غلتک کوبیده شود و بعد از آن شروع به اجرای سنگ کف محوطه گردد .

بندکشی را به صورت اصولی و درست انجام دهید ، محلی که آب می تواند نفوذ کند بندکشی سنگ است که در زمستان باعث یخ زدگی زیر سنگ و لق شدن سنگ کف محوطه خواهد شد . پس سعی کنید بندکشی را به صورت آب بند و واترپروف انجام دهید .

 

آگهی های فروش موجود در سایت انبار سنگ توسط فروشندگان و تولید کنندگان مختلف در سراسر ایران منتشر شده است .

 ما به راحتی متوانیم با فروشنده مورد نظر خود به صورت مستقیم تماس گرفته و از او خرید نماییم.

 در سایت انبار سنگ  سنگ های آگهی شده از نظر جنس ، رنگ ، سورت ، قیمت و بسیاری از پارامترهای دیگر با هم قابل مقایسه هستند  و میتوانیم با این نکته بهترین خریدسنگ را داشته باشیم

برای این که به راحتی بتوانیم سنگ مورد نظر خود را پیدا نماییم از داخل کنسول سرچ در بالای سایت ، سنگ مورد نظر را جستجو نموده و مستقیم از تولید کننده یا فروشنده آن خرید می نماییم  .

 

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.