انبارسنگ

سنگ اسلب چیست؟

وبلاگ

11 آبان 1399 253 بازدید
انبارسنگ
سنگ اسلب چیست ؟

سنگ اسلب چیست؟

سنگ اسلب چیست؟

با توجه به پیشرفت تکنولوژی برش و فرآوری سنگ ، تقاضای بازار برای استفاده و اجرای سنگ با ابعاد بزرگ افزایش یافته است.

 

در حال حاضر سه روش عرف و معمول برای برش سنگ ساختمانی وجود دارد:

قله بر سنگ اسلب

برش سنگ به وسیله قله بر:

 

  • قله بر دستگاهی است که سنگ را به وسیله دیسک برش داده و بیشترین ارتفاع برش آن در موارد خاص تاعرض حداکثر ۷۰ سانت می رسد ، مثلاً در صورتی که نیاز به سنگ با عرض بیشتر از ۷۰ سانت باشد قله بر توان برش با عرض بیشتر را ندارد و لازم است از دستگاه اره یا مولتی وایر استفاده شود.

دستگاه اره لنگ سنگ اسلب

برش سنگ اسلب ساختمانی به وسیله اره لنگ:

 

  • اره لنگ محدودیت برش قله بر را ندارد ، سبک برش اره طوری است که تیغه هایی با عرض حدود ۲۰ سانت و طول حدود ۴ متر دارد که به صورت رفت و برگشتی حرکت کرده و سنگ را تا ابعاد حدودی ۲ در ۳ متر برش میدهد.

دستگاه مولتی وایر سنگ اسلب

برش سنگ اسلب به وسیله مولتی وایر :

 

  • مولتی وایر متشکل از تعداد مشخصی سیم شبیه به سیم برش است که به صورت حلقه‌ای ( لوپ) در کنار هم به فاصله مشخص قرار دارند و در یک جهت می چرخند و همزمان به سمت پایین هم حرکت می نمایند و به همین ترتیب سنگ اسلب را برش می زنند.

 

به صورت کلی سنگی که ابعاد بزرگ دارد و عموماً هم به وسیله اره لنگ یا مولتی وایر تولید می‌شود سنگ اسلب گفته می‌شود.

 

  • در گذشته که عرض سنگ تولیدی به وسیله قله بر از عرض ۶۰ سانت تجاوز نمی کرد و سنگی که طرح و نقش بزرگ داشت و در عرض ۶۰ سانت قابل دیده شدن نبود با توجه به یک دست نبودن و یک سورت نبودن سنگ ، بسیاری از معادن از نظر اقتصادی مقرون به صرفه نبود.

 

  • اما امروزه به مدد استفاده از اره سنگبری و مولتی وایر و همچنین استفاده از تور و اپوکسی در زمان فرآوری اسلب ، بسیاری از معادن از لحاظ اقتصادی مقرون به صرفه شده‌اند و ارزش بهره‌برداری پیدا کرده‌اند.

 

  • مثلاً سنگ ازنا بعد از متداول شدن برش اسلب و استفاده از تکنولوژی به روز جهت برش و فرآوری بسیار مورد استقبال بازار قرار گرفته و قیمت بالایی نیز پیدا نموده است.

 

  • عموما پشت سنگهای اسلب به وسیله تور و اپوکسی مقاوم سازی شده تا در زمان فرآوری حمل و نقل و نصب از آسیب دیدگی به دور باشد.

 

  • کیل دهی سنگ در برش اسلب عموماً در هر تن بسته به نوع سنگ حدود ۱۱ الی 13 متر است که همین سنگ در قله بر کیل سنگدهی حدود ۸ الی ۹ متر است یعنی در اصل به ازای هر تن حدود ۳ متر مربع بهره وری بالاتری در اسلب خواهد بود.

اشتراک گذاری Telegram Facebook WhatsApp Twitter

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.